צריכת חשמל של ה 90 ננו מטר דור ב של AMD מול אינטל - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

צריכת חשמל של ה 90 ננו מטר דור ב של AMD מול אינטל

TC2B

Recommended Posts

נלקח מתוך סקירה משווה בין אופטרון 252 ,2.6 גיגה הרץ, מעבד ה AMD64 בעל מהירות

השעון הגבוהה ביותר של שמיוצר ב 90 ננ מטר דור ב של מול הזיאון 3.8 גיגה

הרץ, גם כן המעבד בעל מהירות השעון הגבוהה ביותר של כיום.

צריכת החשמל שנמדדת היא צריכת החשמל הכוללת של המערכת במנוחה ובזמן מאמץ.

התרשים הראשון מתאר צריכת חשמל במנוחה והשני במאמץ:

>

מקור: סקירה משווה בין אופטרון 252 לזיאון 3.8

http://www.gamepc.com/labs/print_content.asp?id=x36o252

מקור הידיעה:

http://www.theinquirer.net/?article=22116

הערה:

א. נתונים אלה אמורים להיות זהים לאתלון 64 (כמו ה 252) ולפנטיום 4 (כמו הזיאון)

בעלי מהירויות שעון דומות.

ב. הפער הוא כמעט פי שתיים בזמן מאמץ - כלומר למערכת מבוססת 4 זיאון

צריך ספק כח חזק הרבה יותר ופזור חום  יעיל הרבה יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 96
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

תראה אני די בור בכל מה שקשור בחום של מעבדים וצריכת חשמל ,לכן השאלה הבאה קצת דפוקה-האם מעבד צורך יותר חשמל בגלל שמהירות השעון שלו גבוהה יותר?

כי באינטל מהירויות השעון גבוהות בהרבה מ וAMD צורך פחות מאינטל.

אודה לך תפוחים על תגובתך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בין השאר, כן.

מהירות שעון היא אחד הגורמים שמשפיעים על צריכת החשמל.

תנסה לעשות קצת אוברקלוק\אנדרקלוק ותראה שיש שינוי בטמפ'.(הטמפ' משקפת את צריכת החשמל מכיוון שהרוב המוחלט של החשמל הופך לחום עקב החיכוך, מעט מאוד אנרגייה מנוצלת בפועל)

לעומת זאת תנסה לשנות את מתח המעבד(VCORE) ותראה הבדל הרבה יותר מוחשי בטמפ'.

קח פרסקוט ונורתווד באותה מהירות שעון ושוב, תראה הבדל הרבה יותר גדול בטמפ' בין שני המעבדים, למרות שהם מאד דומים.

לסיכום, מהירות שעון משפיעה על צריכת החשמל ופליטת החום, אבל היא רחוקה מלהיות הגורם הראשי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני משער שזה שAMD משתמשת במבודדי SOI שמונעים דליפת זרם ואינטל לא, מה שגורם להרבה מאוד חשמל מתבזבז שמה בלי לעשות כלום.

זה אמור להפטר עם המעבר ל65 נ"מ והשימוש בחומרי LOWK

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אממממ יש הרבה דברים.

גודל צינורות עיבוד, אורך צינורות עיבוד, ועוד כל מיני פרטים בארכיטקטורת הליבה.

על רוב הגורמים לא תוכל להשפיע ואת רובם אפילו לא תבין או תדע מקיומם, אלה חלקיקים קטנים של המעבד.

הדברים שמבחינתך יכולים להשפיע הם סוג הליבה(וסוג המעבד מן הסתם), מתח המעבד, מהירות השעון, ואפילו הקירור(טמפ' העבודה) יכול להשפיע.

אני רואה שהקדימו אותי קצת ::)

טוב, לא נורא, עדיין יש לי קצת מה להוסיף :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה על תשובתך.

אז מהו בעצם הגורם הראשי שיוצר כזה הבדל גדול בין שתי החברות?

זאת השאלה המענינת שניתן לענות עליה גם ללא ידע אמיתי בהנדסת אלקטרוניקה.

אינטל במשך זמן רב ממש דחקה במפתחים שלה לעשות ככל יכולתם כדי להעלות

את מהירות השעון (עם או בלי קשר לביצועים ביישומים) משום שזה עוזר למכירות,

קונה המחשב הממוצע לא יודע מהחיים שלו על מעבדים ומניח שככל שמההירות השעון

גדולה יותר המעבד טוב יותר (מה שכמובן לא נכון).

אינטל לא צפתה שתיתקל בבעיית צריכת חשמל/פליטת חום שתגדעת את מרוץ המגה הרץ

מתחת ל 4 גיגה הרץ, מספר חודשים לפני היתרסקות תפיסת הפיתוח של הפנטיום 4 ראשי

אינטל עוד דיברו על מעבדים ב 10 גיגה הרץ ב 2007, מעבד הפנטיום 4 במהירות

שעון של 4 גיגה הרץ אף הוכרז, אך כאמור לא הגיע מעולם לשוק.

המפתח הראשי של הפנטיום 4 בזמנו אף התריע בפני ראשי אינטל כי הגברת מהירות השעון

כמטרה בפני עצמה היא לא רעיון טוב כל כך אך שיקולי השיווק הכריעו.

באופן בסיסי ועקרוני העיצוב של שונה מזה של אינטל (פנטוים 4) ולכן מהירויות השעון

של מעבדי נמוכות יותר - מעבר לשונוי העיצובי הכללי ישנו עניןם חשוב נוסף של טכנולוגיית

הייצור והחומרים בהם עושים שימוש בייצור המעבדים, כיום אתה יכול לראות את ההבדל הגדול

בין ה 90 ננו מטר דור א ודור ב של , כלומר אותה תפיסת פיתוח אבל תהליך ייצור וחומרים

שונים מניבים מעבד שמסוגל לפעול בתדר עבודה גבוה יותר (למשל 2.6 גיגה הרץ) ביעילות

גדולה יותר באופן משמעותי מהדור הקודם.

לסיכום, מדובר בסיבות היסטוריות/תפיסת פיתוח ובטכנולוגיות הייצור, בכל מקרה עם השורה

התחתונה אי אפשר להיתווכח (אלא אם כן אתה יחצן).

המצב הנוכחי אמור להימשך עד תחילת 2006, אז אינטל אמורה להחליף באופן די גורף את הפנטיום

4 (שכבר הוחלט על חיסולו) במעבדים שמבוססים על תפיסת הפיתוח של הפנטיום M - בנוסף

אינטךל מיתכוננת להעתיק (אין מילה אחרת מתאימה) יותר את שאר הטכנולוגיות ש קידמה

בשנים האחרונות, בקרי זכרון מוכללים, חיבור טורי מהיר בין מעבדים (הייפר טרנספורט), קונה

החומרה החכם צריך לראות את המצב כפי שהוא דרך מסכי העשן של יחצני אינטל: נמצאת

בפיגור טכנלוגי משמעותי מאחורי , המוצרים הנוכחיים שלה ואלה שצפויים לצאת בחודשים

הקרובים הם מוצרי נפל מעוררי גיחוך - ולא בגלל שאינטל חסרת יכולת, אלא בעיקר בגלל שהיא מונופול

דורסני שהיתרגל לאנוס את השוק - מגיע לה לאבד נתח שוק לטובת AMD וזה כנראה מה שיקרה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

והוא כל כך חשוב שהיית צריך להקפיץ אותו מאתמול? משהו השתנה? עכשיו כל יום עד 2006 תקפיץ אותו?

אל תיתן לי רעיונות :-)

זה ענין חשוב מאוד, לאינטל אין יכולת להגדיל את מהירות השעון של מוצריה ול כן,

זה ישפיע על כפולי הליבה שהם הענין החם החל מעוד חודש חודשיים ועד סוף השנה.

אתה אומר שה 65 ננו מטר ישנה את התמונה באופן מהותי? נחיה נראה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תפוחים, אתה באמת יודע מה יש לאינטל וAMD בשרוול?

ובקשר לצריכת חשמל, אוי וואוי.. זה אומר שאם אני יחזיק את המחשב שלי (פנטיום 4 3 גיגה) דולק למשך שנה זה אומר שאני ישלם עוד 2 שקלים ו13 אגורות?

האימה :errrr:

אתה יודע.. מתחיל להמעס עלי שכל פעם אתה מוצא עוד משהו שAMD 64 ביט יותר טובה מP4 במשהו מסוים באחוז או שניים ומזה אתה הופך את אינטל לחברת קבר שלא שווה לקנות את המוצרים שלה. אתה לא שם לב בגרוש שהאינטל החדשים נותנים בראש (באוברקלוק הם עדיפים בהרבה על הווינצסטר) וכל הE0 היא סידרה מוצלחת לאומת הD0 שהיתה באמת זוועתית. נכון שאינטל נופלת חזק כי באופן כללי הAMD 64 ביט יותר חזקים ברוב הכיוונים אבל שאני יזכיר את הפלומלנו או הדורון? לכל חברה יש עליות וירידות. אינטל היא חברה של מאות מיליוני דולרים (על מה אני מדבר? היא שווה כמה עשרות מיליירדים לפחות) ויש לה את כל הכסף שבעולם להוציא מעבדים מעולים, לדעתי ברגע שהיא תחליט להפיל של היא תפיל (מייקרוסופט מישהו?). אני לא אומר שזה בסדר אבל אתה מתייחס לאינטל כמו חברה עם ביצועים נחותים בהרבה מלAMD, שאפילו במשחקים איפה שAMD שולטת ההבדל הוא אחוזים בודדים. ושלא תבין אותי לא נכון, אני ממש לא פאן בוי של אינטל, לכל החברים שלי שביקשו מחשב משחקים נתתי להם את הAMD 64 ביט כי בשביל זה הוא פשוט יותר טוב, ואפילו אני מחזיק מחשב בבית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דבר אחד אני לא מסכים אור - האיטל החדשים לא יותר טובים בא"ק מאשר הווינצ'סטר. אתה כבר ראית A64 מעל 3 גה"ז על קירור אוויר(***אהממ*** 2500 מה"ז ללא מאוורר?) ועוד תוצאות מדהימות שמשאירות את האינטל הרחק מאחור....

תפוחים - מותר לשאול בדיוק מאיפה אתה יודע מה הולך בתור ואינטל?

אינטל במשך זמן רב ממש דחקה במפתחים שלה לעשות ככל יכולתם כדי להעלות

את מהירות השעון (עם או בלי קשר לביצועים ביישומים) משום שזה עוזר למכירות,

המפתח הראשי של הפנטיום 4 בזמנו אף התריע בפני ראשי כי הגברת מהירות השעון

כמטרה בפני עצמה היא לא רעיון טוב כל כך אך שיקולי השיווק הכריעו.

אתה עובד או משהו? מאיפה בדיוק אתה יודע(או שלא) את הדברים האלה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דבר אחד אני לא מסכים אור - האיטל החדשים לא יותר טובים בא"ק מאשר הווינצ'סטר. אתה כבר ראית A64 מעל 3 גה"ז על קירור אוויר(***אהממ*** 2500 מה"ז ללא מאוורר?) ועוד תוצאות מדהימות שמשאירות את האינטל הרחק מאחור....

תפוחים - מותר לשאול בדיוק מאיפה אתה יודע מה הולך בתור ואינטל?אתה עובד או משהו? מאיפה בדיוק אתה יודע(או שלא) את הדברים האלה?

הכל גלוי וידוע ברשת, אין שום סודו או ידע מיוחד, המפתח הראשי של הפנטיום 4 בזמנו אמר את הדברים

בהרצאה באוניברסיטה כל שהי בארה"ב, היא צולמה ושודרה ברשת, מן הסתם הקישור עדיין נמצא באיזשהו

מקום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תפוחים, אתה באמת יודע מה יש לאינטל וAMD בשרוול?

ובקשר לצריכת חשמל, אוי וואוי.. זה אומר שאם אני יחזיק את המחשב שלי (פנטיום 4 3 גיגה) דולק למשך שנה זה אומר שאני ישלם עוד 2 שקלים ו13 אגורות?

האימה  :errrr:

אתה יודע.. מתחיל להמעס עלי שכל פעם אתה מוצא עוד משהו שAMD 64 ביט יותר טובה מP4 במשהו מסוים באחוז או שניים ומזה אתה הופך את אינטל לחברת קבר שלא שווה לקנות את המוצרים שלה. אתה לא שם לב בגרוש שהאינטל החדשים נותנים בראש (באוברקלוק הם עדיפים בהרבה על הווינצסטר) וכל הE0 היא סידרה מוצלחת לאומת הD0 שהיתה באמת זוועתית. נכון שאינטל נופלת חזק כי באופן כללי הAMD 64 ביט יותר חזקים ברוב הכיוונים אבל שאני יזכיר את הפלומלנו או הדורון? לכל חברה יש עליות וירידות. אינטל היא חברה של מאות מיליוני דולרים (על מה אני מדבר? היא שווה כמה עשרות מיליירדים לפחות) ויש לה את כל הכסף שבעולם להוציא מעבדים מעולים, לדעתי ברגע שהיא תחליט להפיל של היא תפיל (מייקרוסופט מישהו?). אני לא אומר שזה בסדר אבל אתה מתייחס לאינטל כמו חברה עם ביצועים נחותים בהרבה מלAMD, שאפילו במשחקים איפה שAMD שולטת ההבדל הוא אחוזים בודדים. ושלא תבין אותי לא נכון, אני ממש לא פאן בוי של אינטל, לכל החברים שלי שביקשו מחשב משחקים נתתי להם את הAMD 64 ביט כי בשביל זה הוא פשוט יותר טוב, ואפילו אני מחזיק מחשב בבית.

ענין חשבון החשמל זניח יחסית מבחינת הצרכן הפרטי, קצת פחות ברמה ארצית/לאומית, אבל

לא על זה דיברתי. החשמל שנצרך נהפך לחום במידה כזאת או אחרת ואת החום הזה הזה צריך

לפזר. זה משפיע על הוצאה גדולה יותר על ספק כח חזק יותר וכמובן על כמות הרעש שהמחשב

פולט ועל הטמפרטורה הכללית במארז.

"באחוז או שניים" - אדוני צריך לרוץ לרופא העינים, תתחיל מעדשות ממספר 10 ומעלה.

אתה עיוור ואטום לנתונים שהובאו בראשית האשכול, הם מתייחסים למעבדים החדשים של

שתי החברות, כל טיעון שאתה רוצה לטעון שיתחיל מהנתונים הנ"ל או אחרים ולא מהדעה הכללית

שלך על ועל כמות הכסף שעומדת לרשותה, כל הכסף שבעולם לא יכול לסובב אוניה

ענקית כמו על המקום, זה פשוט בלתי אפשרי, משלמת את מחיר היתנהגותה

המונופוליסטית ואת היתרסקות תפיסת הפיתוח של הפנטיום 4.

הנתונים שהובאו מתוך הסקירה מדברים בעד עצמם, הפרש של כמעט פי שתיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תראה אני די בור בכל מה שקשור בחום של מעבדים וצריכת חשמל ,לכן השאלה הבאה קצת דפוקה-האם מעבד צורך יותר חשמל בגלל שמהירות השעון שלו גבוהה יותר?

כי באינטל מהירויות השעון גבוהות בהרבה מ וAMD צורך פחות מאינטל.

אודה לך תפוחים על תגובתך.

באופן עקרוי מעבד ב 10 גיגה הרץ יכול לצרוך פחות חשמל ממעבד של 5 גיגה הרץ (אך המעבדים יהיו

שונים), מהירות השעון היא גורם חשוב אך השפעתה תלויה בעיצוב של המעבד. אך ככלל הנסיון מלמד

שאותו עיצוב במהירות שעון גבוהה יותר ידרוש במהירות שעון גבוהה כזו או אחרת יותר חשמל, המאמץ

של יצרניות המעבדים בשנים האחרונות הוא להוריד את כמות צריכת החשמל משום שהמעבדים כבר די

על הקצה מבחינת יכולת פיזור החום שהם מייצרים.

כמובן שכל הנ"ל כפוף גם למאמץ המתמיד להקטין את שטח ליבת המעבד (כדי לייצר יותר

מאותה פיסת סיליקון ולהרוויח יותר כסף על מכירת המעבד) מה שמסבך את החיים מבחינת אמינות

עבודת המעבד ומאלץ להזרים יותר חשמל למעבד כדי להגדיל את אמינות עבודת המעבד וזה גורם ליצירת

חום רב יותר .....

ישנם מאמרים רבים בנושא ברשת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...